Ladies singles | Ladies doubles | Gents singles | Gents doubles | Mixed doubles | Girls singles | Boys | Minis | Rules | Home
Results, including the scores, should be sent in by e-mail to info@portlethentennisclub.org.uk
Quarter Finals |
Semi- Finals |
Final |
|
Oyin Adekola |
|
Karen Stephen |
|
|
Sandra Wallis Sheila Jamieson |
Winner:
Runner-up:
Results, including the scores, should be sent in by e-mail to info@portlethentennisclub.org.uk
Ladies singles | Ladies doubles | Gents singles | Gents doubles | Mixed doubles | Girls singles | Boys | Minis | Rules | Home
Quarter Finals |
Semi- Finals |
Final |
|
Karen Stephen & Oyin Adekola |
|
Susan Alexander & Kerry Slessor |
|
|
Sandra & Sheila Susan & Marsha w/o for Sandra & Sheila |
||
Louise Fry & Linda Begg Susan McGregor & Marsha Doran 7-5, 3-6, 3-6 |
Winners: Sandra & Sheila
Runners-up: Susan & Marsha
Results, including the scores, should be sent in by e-mail to info@portlethentennisclub.org.uk
Ladies singles | Ladies doubles | Gents singles | Gents doubles | Mixed doubles | Girls singles | Boys | Minis | Rules | Home
Quarter Finals |
Semi- Finals |
Final |
|
Ian Still |
|
Brian Inglis |
|
|
Brian Inglis Jordan Tait 6-2, 6-3 |
||
Jordan Tait Kevin Alexander 7-6 (7-4), 6-1 |
||
Jordan Tait Gary Alexander w/o |
Winner: Brian Inglis
Runner-up: Jordan Tait
Results, including the scores, should be sent in by e-mail to info@portlethentennisclub.org.uk
Ladies singles | Ladies doubles | Gents singles | Gents doubles | Mixed doubles | Girls singles | Boys | Minis | Rules | Home
Play by |
1. Kevin & Gary |
2. Martin & Ian |
3. Jordan & Brian |
Points total |
Sets total |
1. Kevin Alexander & Gary Alexander |
|
||||
2. Martin Walsh & Ian Still |
|
|
|||
3. Jordan Tait & Brian Inglis |
|
Winnesr:
Runners-up:
Results, including the scores, should be sent in by e-mail to info@portlethentennisclub.org.uk
Ladies singles | Ladies doubles | Gents singles | Gents doubles | Mixed doubles | Girls singles | Boys | Minis | Rules | Home
Quarter Finals |
Semi- Finals |
Final |
|
||
|
Louise Fry & Kevin Alexander |
|
Susan McGregor & Gary Alexander |
|
|
Kerry Slessor & Ian Still Karen Stephen & Gordon McCulloch 6-1, 6-4 |
||
Kerry & Ian Oyin & Brian |
||
Oyin Adekola & Brian Inglis Sandra Wallis & Jordan Tait 6-2, 6-7, 6-4 |
Winners:
Runners-up:
Results, including the scores, should be sent in by e-mail to info@portlethentennisclub.org.uk
Ladies singles | Ladies doubles | Gents singles | Gents doubles | Mixed doubles | Girls singles | Boys | Minis | Rules | Home
Play by 30th June |
Abigail Doran |
Winner: Abigail Doran
Runner-up: Joanna Swan
Contact Marsha Doran to arrange dates to play this match
Ladies singles | Ladies doubles | Gents singles | Gents doubles | Mixed doubles | Girls singles | Boys | Minis | Rules | Home
Match 1 |
Match 2 |
Match 3 |
Final |
Lewis Robson |
Josh Hislop |
Tyler Doran |
winner of Match 3 = Tyler Doran |
Winner: Tyler Doran
Runner-up: Lewis Robson
Contact Marsha Doran to arrange dates to play these matches
Ladies singles | Ladies doubles | Gents singles | Gents doubles | Mixed doubles | Girls singles | Boys | Minis | Rules | Home
Play by 30th June |
Josh Hislop & Tyler Doran |
Winners:
Runners-up:
Contact Marsha Doran to arrange date to play this match
Ladies singles | Ladies doubles | Gents singles | Gents doubles | Mixed doubles | Girls singles | Boys | Minis | Rules | Home
Two tournaments are being held for the mini juniors. Mini Red (~ age 8 and under) and Mini Orange (~ age 10 and under), with competitors assigned to the tournament(s) most appropriate to their ability. The first round will be played as a round robin, with each competitor playing a match against everyone in their group, then the winner and runner up of each group will progress to the semi finals and final.
Weather permitting, matches will be played on 22nd June (1-3.30pm) under the supervision of the coach, Marsha Doran.
Mini Red First Round Semi Finals Final Nadal's Group Jack Munro
Reuben Doran
Jamie McDonald
Alison Robertson
Rosie Laundon Nadal Group winner
Jamie McDonald
---------------------
Djokovik Group runner up
Jamie Cowell
12-10 Jamie McDonald
-----------------------------------
Matthew Irvine
8-10Djokovic's Group Jack Laundon
Emma Taylor
Matthew Irvine
Jamie Cowell
Temi Adekola
Alayna Pimbley Nadal Group runner up
Rosie Laundon
---------------------
Djokovik Group winner
Matthew Irvine
0-10Winner: Matthew Irvine
Runner-up: Jamie McDonald
Mini Orange First Round Semi Finals Final Federer's Group Jack Munro
Rebecca Leith
Robbie McConnachie
Jack Laundon Federer Group winner
Robbie McConnachie
---------------------
Murray Group runner up
Harry McKenzie
4-7,7-6,2-7 Harry McKenzie
--------------------------------
Matthew Irvine
2-7, 3-7Murray's Group Melissa Slessor
Matthew Irvine
Harry Mackenzie Federer Group runner up
Jack Laundon
---------------------
Murray Group winner
Matthew Irvine
3-7,3-7Winner: Matthew Irvine
Runner-up: Harry McKenzie
Ladies singles | Ladies doubles | Gents singles | Gents doubles | Mixed doubles | Girls singles | Boys | Minis | Rules | Home
© Portlethen Tennis Club
Bourtree Park, Portlethen
info@portlethetennisclub.org.uk